Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Opozicija i perspektive

Komentari (5) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 16 decembar 2008 15:49
Radovan III
Srbi u BRCG skupo plaćaju nedostatak znanja, političkog umijeća, nepostojanja dugoročne strategije i mogu reći «pozitivne uličarske drskosti» svojih stranačkih lidera. Njihov jedini cilj je rušenje režima, što je moramo priznati, na dugom štapu. Naime, u ovu priču sve manje vjeruju i najogorčeniji srpski opozicionari koji kako vrijeme prolazi sagledavaju dubinu našeg poraza u uklanjanju tragova srpske kulture, kršenja osnovnih ljudskih i kolektivnih prava, brisanja srpskog jezika kao zvaničnog i sve češćih napada na Srpsku Pravoslavnu Crkvu. Sve se ovo dešavalo i dešava pod okriljem poziciono-opozicione borbe, jer opozicija nema pravo na srazmjerno učešće u državnoj upravi i protiv nje se može i "treba" djelovati kako bi se trajno onesposobila. Srbi, kao zajednica, imaju prava. Naime, Crnogorci su u prošlom periodu zauzeli preko 90 odsto funkcija u javnom sektoru, cijeli bezbjedonosni aparat, informativni sektor ali oni su i jedini biznismeni koji posjeduju krupni kapital.

Koje su to pretpostavke na kojima počiva nada prosrpskih i jugoslovenskih stranaka (istinski srpskih nema) da će srušiti režim? Krajnje je vrijeme reći da te pretpostavke ne postoje, a da prosrpski lideri obmanjuju svoje glasače. Prosto rečeno prosrpska opoziciona borba je promašena strategija. Danas, jednostavno, više nema nikakvog smisla čekati da se smijeni aktuelni režim, a u međuvremenu ne raditi ništa na odbrani svog identiteta. U odličnim političkim odnosima sa SAD-om i EU jer slijedi njihove smjernice, veoma blizak sa Rusijom (koja mu je pružila podršku pri osamostaljenju) usled poslovnih veza i blizak poslovni partner vladajućeg režima u Srbiji, kojima kao da je u nacionalnom interesu asimilacija Srba u BRCG, režim Mila Đukaonovića ne izgleda baš ranjiv.
Preporuke:
0
0
2 sreda, 17 decembar 2008 00:36
Vasilije, Kotor
Kaća, dobra su vam zapažanja, mislim da je svima jasno da samo jedna lista, koja će okupiti sve opozicione partije, ali i ne samo partije, je moguća dobitna kombinacija.
U tom kontekstu je posebno važno ovo što pokušava da uradi rukovodstvo SNS-a. I tu dijelim vaše mišljenje.
Ne slažem se jedino oko vaših insinuacija na račun drugih opozicionih stranaka, posebno Narodne stranke, ali to je izgleda jače od vas. Nebitno, ovaj posao koji radi SNS pozdravljam, i želim im puno uspjeha. Znam da ćete i vi dati tome adekvatan doprinos. Svako dobro.
Preporuke:
0
0
3 sreda, 17 decembar 2008 02:00
Igor Jaramaz
Narod koji ne želi da se izbori za svoja prava nema šanse da osvoji vlast. Tačnije (samoproklamovani) lideri naroda koji još uvek nije ostvario jednakost sa drugim narodima nema svoje mesto u bilo kakvoj političkoj trci jer je iza ostalih konkurenata (pa i onih deset puta manjih) u podređenoj poziciji.

Toliko o celom tekstu. Autoru je, siguran sam, sve bilo jasno, i pre pisanja istog.
Preporuke:
0
0
4 sreda, 17 decembar 2008 10:52
mrb
nije tačno da nije bilo smene vlasti - bilo je bar tri puta. Sva tri puta na isti način - ujedinili su se SVI GRAĐANI cRNE gORE oko normalnog političkog programa i uprkos medijskoj harangi obrisali dotadašnje vlastodršce....i sva tri puta su lideri koji su dobili glas naroda sutradan zaboravili za što su ih dobili...da vas podsetim prvi put to je bila pokradena pobeda Narodne sloge, drugi put pobeda Mila Đukanovića nad Miloševićevom piunom i treći put potpuni trijumf udružene opozicije na lokalnim izborima u SVIM gradovima osim Podgorice i manjinskih sredina...nema tu mudrosti...dokle god budete igrali po režimskim notama zavadi pa vladaj, tj. budete pristajali na besmislenu podelu istog naroda na Srbe i Crnogorce Đukanović će da vam radi šta hoće. Njegovi saveznici su SVI koji insistiraju na toj podeli.
Preporuke:
0
0
5 sreda, 17 decembar 2008 13:10
Nikola, Kotor
Jednom mi je jedan prijatelj, komentarišući postupke pojedinih aktera političke scene u BJRCG, kazao da su bivši članovi Narodne stranke i Liberalnog saveza, posebni tipovi ljudi. Tada nijesam baš shvatao o čemu mi govori. Sada sve više postajem svjestan da je bio u pravu. Jer, kada neki narodnjak napusti Narodnu stranku ili nekadašnji LSCG, on svu svoju energiju usmjeri na uništenje tih partija. Takođe, po pravilu mijenja ideologiju i zauzima dijametralno suprotne stavove od svojih bivših stranaka. Da li je u pitanju Edipov kompleks ili nešto drugo, zaista ne znam. Ali, gotovo da nećete naći ni u jednoj situaciji lijepu riječ za svoje bivše stranačke kolege. Naprotiv.

Zar ovaj dio koji sam izdvojio iz teksta G-đe Katarine Brajović ne ide u prilog ovoj tezi. "Narodna stranka, koju predvodi Predrag Popović, ima samo dva poslanička mandata, osvojena na osnovu koalicionog učešća na listi sa SNP-om. Iako sva istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je ova stranka godinama ispod cenzusa, ne treba zaboraviti da oni za sobom imaju iskustvo vrlo efikasne saradnje sa DPS-om, u čijoj su vladi učestvovali od 1998. do 5. oktobra, kada su napustili Đukanovićevo i prešli u Koštuničino okrilje".

Why?!
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner